第2个回答 2019-10-12
Γυρίστε το κάλυμμα του τερματικού και θα δείτε το διάγραμμα συνδεσμολογίας του τριφασικού μετρητή τεσσάρων συρμάτων. Όπου το τερματικό S1 συνδέεται με το δευτερεύον-πλευρά μετασχηματιστή ρεύματος 1,4,7, δηλ, γραμμή-πλευρά? 3,6,9 μετασχηματιστή ρεύματος ακροδέκτη δευτερεύουσα πλευρά σύνδεσης S2, δηλαδή, η τρέχουσα άκρο εξόδου? 2,5,8, αντίστοιχα, στη συνέχεια, τρεις Φάση ισχύος, 10, 11 είναι το μηδέν τερματικό. Για λόγους ασφαλείας, ο μετασχηματιστής ρεύματος S2 θα πρέπει να συνδεθεί και να γειωθεί. Σημειώστε ότι τα τρέχοντα δείγματα μέτρησης κάθε μετασχηματιστή ρεύματος πρέπει να βρίσκονται σε φάση με τα δείγματα τάσης τους, δηλαδή τα 1, 2 και 3 είναι μια ομάδα, τα 4, 5 και 6 είναι μια ομάδα και τα 7, 8 και 9 είναι μια ομάδα.
Τριφασικό κύκλωμα ηλεκτρικών μετρητών τεσσάρων συρμάτων χωρίς μετασχηματιστή ρεύματος:
⒈ Τρεις μετρητές μονοφασικής μετάβασης: Η κατανάλωση ισχύος τριών μονοφασικών μετρητών είναι η συνολική κατανάλωση ενέργειας. Για παράδειγμα: Ο μετρητής χρησιμοποιεί 100, ο μετρητής B χρησιμοποιεί 200 και ο μετρητής C χρησιμοποιεί 500, τότε η συνολική κατανάλωση ενέργειας είναι: 100 + 200 + 500 = 800 (μοίρες)
⒉ Με μετασχηματιστή ρεύματος: πολλαπλασιάζετε την ισχύ κάθε μετρητή μονοφασικού με τον πολλαπλασιαστή του μετασχηματιστή ρεύματος και μετά τον προσθέτετε, δηλαδή τη συνολική κατανάλωση ισχύος.
Παράδειγμα: Ένας μετρητής χρησιμοποιεί 100 με μετασχηματιστή ρεύματος 100/5. Ο μετρητής Β χρησιμοποιεί 200 και είναι εξοπλισμένος με μετασχηματιστές ρεύματος 50/5. Ο μετρητής C χρησιμοποιεί 500 και είναι εφοδιασμένος με μετασχηματιστή ρεύματος 30/5. Στη συνέχεια, η συνολική κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας είναι: 100 * 100/5 + 200 * 50/5 + 500 * 30/5 = 7000 (μοίρες).